Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Վրաստանի վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելու գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին երկու երկրների դեսպանները` Գեորգի Խոսրոեւը եւ Ռեւազ Գաչեչիլաձեն, արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը, «ԱՐԱԳԵՍ» կազմակերպության համանախագահ, պատգամավոր Վլադիմիր Բադալյանը:
Պարոն Նողաիդելին Աժ նախագահին ներկայացրեց միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունքները, ընդգծելով, որ քննարկվող բոլոր հարցերի շուրջ պայմանավորվածություններ են ձեռքբերվել:
Երկուստեք կարեւորվեց հարեւան երկրների միջեւ քաղաքական, առեւտրատնտեսական ու գիտակրթական կապերի ամրապնդումը: ՀՀ ԱԺ  նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը վարչապետի հետ քննարկեց երեք հիմնական խնդիրներ` ջավախքահայության, Թուրքիա-Վրաստան նոր երկաթգծի կառուցման եւ աբխազական երկաթուղու վերագործարկման: Կարեւորելով ջավախքահայրեի սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրների լուծումը` խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու հետ հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ Սամցխե-Ջավախեթիի տնտեսական զարգացման վերականգնողական ծրագիր պետք է մշակվեր եւ իրականացվեր: Պարոն Նողաիդելին խորհրդարանի նախագահին իրազեկեց, որ արդեն մշակվել է մինչեւ 2010 թվականը այդ ռեգիոնի ճանապարհների վերականգնման ու շինարարության ծրագիր եւ շրջանային ու գյուղական դպրոցների վերանորոգման եռամյա ծրագիր, որոնց կատարումը ոչ միայն ինֆրակառույցների զարգացմանը կնպաստի, այլեւ նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Անդրադառնալով նոր երկաթգծի հնարավոր կառուցմանը` Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց, որ Թուրքիա-Վրաստան-Ադրբեջան երկաթուղագիծը չշրջանցի Հայաստանը, քանի որ դա բարենպաստ չի լինի տարածաշրջանային զարգացումների տեսանկյունից, առավել եւս որ գործարկման պատրաստ երկաթուղագիծը աշխատեցնելը  տնտեսապես շատ ավելի հեշտ ու նպատակահարմար է, քան նորը կառուցելը: Վրաստանի վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելին հավաստիացրեց, որ Վրաստանում որեւէ ծրագիր չի իրականացվի, որ ուղղված է Հայաստանի դեմ, որովհետեւ իր երկիրը շահագրգռված է խաղաղ ու տնտեսապես ուժեղ հարեւան ունենալու մեջ, որը տարածաշրջանը արտասահմանյան ներդրողների համար առավել գրավիչ է դարձնում, բացի այդ` հաշվարկվելու են բոլոր նախագծերի ֆինանսական արժեքները եւ ընտրվելու է տնտեսապես շահավետը:
Աբխազական երկաթուղու վերագործարկման առնչությամբ նշվեց, որ կան դեռեւս չլուծվող խնդիրներ, որոնց լուծմանը կարող է նպաստել եռակողմ հանդիպումը` ռուսական-վրացական-հայկական կողմերի մասնակցությամբ: Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Կովկասյան քառյակի առաջիկա հանդիպումներից մեկի ժամանակ մտադիր է Ռուսաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների նախագահների հետ այս հարցը դարձնել քննարկման առարկա, քանի որ երկաթուղու վերագործարկումը կենսական նշանակություն ունի:

On September 30 RA NA President Artur Baghdasaryan received the delegation led by Zurab Noghaideli, the Prime Minister of Georgia. Georgy Khosroev and Revaz Gachechiladze, the Ambassadors of the two countries, Gegham Gharibjanyan, Vice President of Foreign Affairs, MP Vladimir Badalyan, Co-Chairman “ARADES” organization participated in the meeting.
Mr.Noghaideli presented to the NA President the results of the works of inter-governmental committee, underscoring that agreements were reached on all the discussed issues.
Both sides highlighted the strengthening of the political, trade-economic and scientific- educational relations between the neighbouring countries. RA NA President Artur Baghdasaryan discussed three main problems with the Prime Minister: about the Armenians of Javakhk, the construction Turkey-Georgia new railway and the re-operating of Abkhaz railway. Highlighting the solution of the social-economic problems of the Armenians of Javakhk, the President of the Parliament noted that by the agreement reached during the meeting with Mikhael Saakashvili, President of Georgia, an economic development of the re-operating program of Samtskhe- Javakheti should be worked out and implemented the. Mr. Noghaideli informed the President of the Parliament that a program of the reconstruction of the roads of that region and the construction till 2010, and reconstruction of the regional and village schools have already worked out, the fulfillment of which will promote not only the development of infrastructures, but also the creation of new jobs.
Referring to the new railway possible construction, Artur Baghdasaryan highlighted that the railway Turkey-Georgia-Azerbaijan won’t bypass Armenia because it won’t be favorable from the viewpoint of the regional development, moreover to operate the railway ready for operation is easier and more expedient economically than the construction of the new one. Zurab Noghaideli, Prime Minister of Georgia assured that any program won’t be implemented in Georgia, that is directed against Armenia, because their country was interested in having a peaceful and economically strong neighbour, which makes the region more attractive for the foreign investors, in addition to that, the financial values of all drafts should be calculated and should be chosen the economically profitable one.
In connection with the re-operating of Abkhaz railway it was noted that there are problems not solved yet, the solution of which can promote the trilateral meeting by the participation of the Russian- Georgian-Azerbaijan sides. Artur Baghdasaryan noted that in the one of the upcoming meetings of Caucasus quartet, he is intended to discuss this matter with the Russian and Georgian Parliament Presidents because the re-operating of the railway has a vital significance.