Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Վրաստանի վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելու գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին երկու երկրների դեսպանները` Գեորգի Խոսրոեւը եւ Ռեւազ Գաչեչիլաձեն, արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը, «ԱՐԱԳԵՍ» կազմակերպության համանախագահ, պատգամավոր Վլադիմիր Բադալյանը:
Պարոն Նողաիդելին Աժ նախագահին ներկայացրեց միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունքները, ընդգծելով, որ քննարկվող բոլոր հարցերի շուրջ պայմանավորվածություններ են ձեռքբերվել:
Երկուստեք կարեւորվեց հարեւան երկրների միջեւ քաղաքական, առեւտրատնտեսական ու գիտակրթական կապերի ամրապնդումը: ՀՀ ԱԺ  նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը վարչապետի հետ քննարկեց երեք հիմնական խնդիրներ` ջավախքահայության, Թուրքիա-Վրաստան նոր երկաթգծի կառուցման եւ աբխազական երկաթուղու վերագործարկման: Կարեւորելով ջավախքահայրեի սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրների լուծումը` խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու հետ հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ Սամցխե-Ջավախեթիի տնտեսական զարգացման վերականգնողական ծրագիր պետք է մշակվեր եւ իրականացվեր: Պարոն Նողաիդելին խորհրդարանի նախագահին իրազեկեց, որ արդեն մշակվել է մինչեւ 2010 թվականը այդ ռեգիոնի ճանապարհների վերականգնման ու շինարարության ծրագիր եւ շրջանային ու գյուղական դպրոցների վերանորոգման եռամյա ծրագիր, որոնց կատարումը ոչ միայն ինֆրակառույցների զարգացմանը կնպաստի, այլեւ նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Անդրադառնալով նոր երկաթգծի հնարավոր կառուցմանը` Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց, որ Թուրքիա-Վրաստան-Ադրբեջան երկաթուղագիծը չշրջանցի Հայաստանը, քանի որ դա բարենպաստ չի լինի տարածաշրջանային զարգացումների տեսանկյունից, առավել եւս որ գործարկման պատրաստ երկաթուղագիծը աշխատեցնելը  տնտեսապես շատ ավելի հեշտ ու նպատակահարմար է, քան նորը կառուցելը: Վրաստանի վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելին հավաստիացրեց, որ Վրաստանում որեւէ ծրագիր չի իրականացվի, որ ուղղված է Հայաստանի դեմ, որովհետեւ իր երկիրը շահագրգռված է խաղաղ ու տնտեսապես ուժեղ հարեւան ունենալու մեջ, որը տարածաշրջանը արտասահմանյան ներդրողների համար առավել գրավիչ է դարձնում, բացի այդ` հաշվարկվելու են բոլոր նախագծերի ֆինանսական արժեքները եւ ընտրվելու է տնտեսապես շահավետը:
Աբխազական երկաթուղու վերագործարկման առնչությամբ նշվեց, որ կան դեռեւս չլուծվող խնդիրներ, որոնց լուծմանը կարող է նպաստել եռակողմ հանդիպումը` ռուսական-վրացական-հայկական կողմերի մասնակցությամբ: Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Կովկասյան քառյակի առաջիկա հանդիպումներից մեկի ժամանակ մտադիր է Ռուսաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների նախագահների հետ այս հարցը դարձնել քննարկման առարկա, քանի որ երկաթուղու վերագործարկումը կենսական նշանակություն ունի:

30 сентября Председатель НС РА Артур Багдасарян принял делегацию, возглавляемую премьер-министром Грузии Зурабом Ногаидели. На встрече присутствовали послы двух стран – Георгий Хосроев и Реваз Гачечиладзе, замминистра иностранных дел Гегам Гарибджанян, сопредседатель организации “АРАДЕС” депутат Владимир Бадалян.
Г-н Ногаидели   представил Председателю НС итоги работ межправительственной комиссии, подчеркнув, что по всем обсуждаемым вопросам достигнуты договоренности.
Взаимно была подчеркнута важность укрепления между соседними странами политических, торгово-экономических и научно-образовательных связей. Председатель НС РА  А.Багдасарян обсудил с премьер-министром три основные проблемы: армян Джавахка, строительства новой железной дороги Турция-Грузия и возобновления работы абхазской железной дороги. Подчеркивая важность решения социально-экономических проблем джавахкских армян, председатель парламента отметил, что по договоренностям, достигнутым во время встречи с Президентом Грузии М.Саакашвили, должна была быть разработана и реализована восстановительная   программа экономического развития Самцхе-Джавахети. Г-н Ногаидели поставил в известность председателя парламента о том, что уже разработана   программа восстановления и строительства дорог этого региона до 2010 года и трехлетняя программа ремонта районных и сельских школ, выполнение которых будет способствовать не только развитию инфраструктур, но и созданию новых рабочих мест.
Обращаясь к строительству  новой железной дороги, А.Багдасарян отметил важность того, чтобы железнодорожная ветка Турция-Грузия-Азербайджан не обходила Армению, так как это неблагоприятно с точки зрения региональных развитий, тем более, что готовую к эксплуатации железную дорогу гораздо легче экономически и целесообразнее       ввести в строй, чем построить новую. Премьер-министр Грузии З.Ногаидели заверил, что в Грузии не будет реализовано никакой программы, направленной против Армении, так как его страна заинтересована в мирной и экономически мощной соседке, что делает регион более привлекательной для иностранных инвесторов, кроме того, будет просчитана финансовая стоимость всех проектов и выбран наиболее экономически выгодный проект.
В связи с возобновлением работы абхазской железной дороги было отмечено, что есть нерешенные до сих пор проблемы, решению которых может способствовать трехсторонняя российско-грузинско-армянская встреча.
А.Багдасарян отметил, что на одной из предстоящих встреч Кавказской четверки намерен сделать этот вопрос предметом разговора с председателями парламентов России и Грузии, поскольку возобновление работы железной дороги имеет жизненное значение.